Sıkça Sorulan Sorular
 • Panik Bozukluk Nedir?

  .

 • Vajinismus Nedir?

  Vajinismus, vajinaya giriş denendiğinde, vajinanın dış üçte bir kısmını çevreleyen kaslarda yineleyici ve sürekli biçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Bu kasılmalara, girişe ilişkin ağrı olacağı korkusu ve kaygı eşlik eder. Ayrıca  bedenin çeşitli bölgelerinde, hatta tüm bedende kasılmalar olabilir ve buna bacakların kapanması, titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, bayılma hissi ve ağlama eşlik edebilir. Vajinadaki kasılma çoğu kadında cinsel birleşmeye izin vermez. Daha az sayıdaki kadında ise zorlamayla giriş olabilir ancak birleşmeler ağrılı ve acılı olarak sürer. Çoğu zaman cinsel birleşmeyi olanaksız kılan bu kasılmayı kadın kendi isteği ile yapmaz, bunu isteyerek de geçiremez.

  Vajinismus Ne zaman Ortaya Çıkar?
  Vajinismus, genellikle ilk cinsel birleşme denemesinde ortaya çıkar . Daha seyrek olarak da, eşle olumsuz algılanan cinsel deneyim, cinsel taciz, doğum, düşük, küretaj, hasta açısından kötü deneyimlenen jinekolojik muayene ve operasyonlar sonrasında ortaya çıkabilir.

  Vajinismusun yaygınlığı ile ilgili elimizde net bilgiler olmasa da,  ülkemiz gibi geleneksel kültürün egemen olduğu ülkelerde, batılı ülkelere göre daha yaygındır. Sağaltım başvurularının az olması gibi bir çok nedenle gerçek yaygınlık oranını saptamak zordur. Türkiye’de cinsel sorunları saptamak amacıyla yapılan toplumsal bir taramada,  kadınların %54’ünde  ilk birleşme denemesinde korku, acı hissi ve kaçınma davranışı gibi nedenlerle cinsel birleşmenin gerçekleşmediği saptanmıştır. Bu kadınların % 17’sinin halen birleşemediği ya da birleşmede sorunlar tanımladığı saptanmıştır. Türkiye’de cinsel tedavi merkezlerine vajinismus nedeniyle başvuranların oranı  % 62.2-75.9 arasındadır. Batılı ülkelerde ise vajinismusun görülme sıklığı % 1-6’dır. 

  Detaylı bilgi için tıklayınız.